In your laboratory, you set up an experiment with an electron gun that emits ele
ID: 2143852 • Letter: I
Question
In your laboratory, you set up an experiment with an electron gun that emits electrons with energy of 8.3 keV toward an atomic target. What deflection (magnitude and direction) would Earth's magnetic field (0.47 G) produce in the beam of electrons if the beam is initially directed due east and covers a distance of 1 m from the gun to the target? (Hint: First calculate the radius of curvature, and then determine how far away from a straight line the electron beam has deviated after 1 m.) In your laboratory, you set up an experiment with an electron gun that emits electrons with energy of 8.3 keV toward an atomic target. What deflection (magnitude and direction) would Earth's magnetic field (0.47 G) produce in the beam of electrons if the beam is initially directed due east and covers a distance of 1 m from the gun to the target? (Hint: First calculate the radius of curvature, and then determine how far away from a straight line the electron beam has deviated after 1 m.)Explanation / Answer
1 Gauss = 10^-4 Tesla
velocity v = sqrt(2eV/m)
v= sqrt(2*1.6*10^-19*8300/9.11*10^-31)
v=5.4*10^7 m/s
radius r = mv/qB
r = 9.11*10^-31* 5.4*10^7/(1.6*10^-19*0.47*10^-4)
r=6.5 m------magnitude of deflection
angle tan theta = (6.5/1+6.5) = 40.91 deg direction of deflection