Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects are connected by a string of length 3.28 m and negligible mass. The

ID: 2147399 • Letter: T

Question

Two objects are connected by a string of length 3.28 m and negligible mass. The 5 kg block is placed on a smooth table top, and the 3 kg block hangs over the edge of the table, as shown. The 3 kg block is then released from rest at a distance of 0.82 m above the floor at time t = 0.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
The 3 kg block strikes the floor and does not bounce.

Hence: the acceleration is 3.675 m/s^2

a)How long dies it take the 3 kg block to strike the floor? Answer in units of s.

d)Determine the distance between the land- ing points of the two blocks. Answer in units of m.

Explanation / Answer

Both the masses 3kg and 5kg moves with an acceleration caused by the force of 3*9.8 N a = 3*9.8/ 8 = 3.675 m/s^2 Since the 3 kg object was at the edge of the table and the distance between the 3kg and 5 kg is greater than the falling distance of 0.82 m The time is given by t =v 2h/a = v {2*0.82/3.675}=0.668 s distance between the land- ing points of the two blocks = 2 h = 2*0.82=1.64 m