Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects are connected by a light string that passes over a frictionless pull

ID: 2231321 • Letter: T

Question

Two objects are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as shown in the figure below. Assume the incline is frictionless and take m1 = 2.00 kg, m2 = 7.60 kg, and ? = 57.0

Explanation / Answer

(a) Let T = tension in the string and a = common acceleration. => 6 * 9.8 * sin 55° - T = 6a and T - 2 * 9.8 * sin 55° = 2a Adding, 4 * 9.8 * sin 55° = 8a => a = 4.9 sin 55° = 4.01 m/s^2 (b) T = 2a + 2 * 9.8 * sin 55° = 2 * 4.01 + 19.6 * sin 55° = 24.07 N (c) v = at = 4.01 * 2 = 8.02 m/s. If the angle is 35° to the horizontal, answers will be (a) 2.81 m/s^2 (b) 16.9 N (c) 5.62 m/s.