Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.85kg and is

ID: 2148328 • Letter: A

Question

A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.85kg and is initially stretched to a length L = 6m. The wave pulse has an amplitude of A = 0.29 m and takes t = 0.454 seconds to travel down the stretched length of the slinky. The frequency of the wave pulse is f = 0.48 Hz .
1) What is the speed of the wave pulse? _________________m/s
What is the tension in the slinky? ___________________N
What is the average speed of a piece of the slinky as a
complete wave pulse passes? _________________m/s
What is the wavelength of the wave pulse? ___________________m
Now the slinky is stretched to twice its length (but the mass
does not change). What is the new tension in the slinky?
(assume the slinky acts as a spring that obeys Hooke

Explanation / Answer

post this question in ADVANCED PHYSICS section..I am sure , that no one will answer these many sub parts for 175 points..