Mass of balloon= 3 +- .5 grams L= 1.3m R= .2m Balloon Electroscope use the free
ID: 2169813 • Letter: M
Question
Mass of balloon= 3 +- .5 grams
L= 1.3m
R= .2m
Balloon Electroscope use the free body diagram of p. 13 to show that the theoretical charge on the balloons, once equilibrium is reached, is (1) HINT: Eliminate T from the equilibrium equation at the bottom of p 13 and use trigonometry to reexpress tan theta. Electrostatic Levitation Show that the charge that theoretically should lead to electrostatic levitation as described on p.15 is (2) HINT: Draw the free body diagram and apply Newton's condition of equilibriumExplanation / Answer
question one or two dear?