Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mass of NaHCO_2 in Alka-Seltzer (from packet): 1916 mg = 1, 916 ** Do the same c

ID: 530815 • Letter: M

Question

Mass of NaHCO_2 in Alka-Seltzer (from packet): 1916 mg = 1, 916 ** Do the same correction you used in Part A: Add 0.0040 moles to entry d. *** Refer to the balanced chemical equation you wrote in the box for your conclusion to Part A (previous page). Use the coefficients of NaHCO_3 and CO_2 to convert moles of CO_2 (corrected) to moles of NaHCO_3. Average mass of NaHCO_3, for two tablets: ________ Sample calculations (On a separate piece of paper show work for entries f and g, for tablet 1 ONLY). Include all units and conversion factors.

Explanation / Answer

e)

As stated in "**" we must add 0.004 mol of CO2

so total mol of CO2 = 0.019 + 0.004 = 0.023 mol of CO2

f)

NaHCO3 = 1 mol of CO2

0.023 mol of NaHCO3 = 0.023 mol of CO2

g)

Mass = mol*MW = 0.023*84.007 = 1.932161 g of NaHCO3

H)

Average mass = must eb the same, since both moles of CO2 are 0.019 so

1.932161 g of NaHCO3