Planet Sec is spherical and has uniform density. Its radius is R = 5.00 x 106 m
ID: 2181061 • Letter: P
Question
Planet Sec is spherical and has uniform density. Its radius is R = 5.00 x 106 m and its mass is M=4.00x10 kga) A football is in a circular orbit around planet Sec. The speed of the football in the orbit is 400 m/s. What is the radius of the orbit of the football, measured from the center of the planet?
b) A rock is released from rest from a height of 20.0 m above the surface of the planet. How many seconds does it take the rock to reach the surface of the planet? Air resistance can be neglected.
Explanation / Answer
a)1.67*10^(7) m b)19.4 s