In the system shown in the figure, suppose the block has a mass of 2.6kg , the s
ID: 2181712 • Letter: I
Question
In the system shown in the figure, suppose the block has a mass of 2.6kg , the spring has a force constant of 550N/m , and the coefficient of kinetic friction between the block and the floor is 0.19.
Part A Find the work done on the block by the spring and by friction as the block is moved from point A to point B along path 2. Express your answers using two significant figures separated by a comma.
Part B Find the work done on the block by the spring and by friction if the block is moved directly from point A to point B. Express your answers using two significant figures separated by a comma.
Explanation / Answer
solution: partA) as per given totlal distance travel by block is = 2cm+4cm=6cm=0.06m since the force is 550N/m so, work(W)=force(F)*distance(d) W=550*0.06 W=33Nm partB) when block move from point "A" to point "B" distance =2cm=0.02m so work will be work(W)=force(F)*distance(d) W=550*0.02 W=11Nm regards