In a circus performance, a monkey on a sled is given an initial speed of 4.6 m/s
ID: 2181797 • Letter: I
Question
In a circus performance, a monkey on a sledis given an initial speed of 4.6 m/s up a 23?
incline. The combined mass of the monkey
and the sled is 23.0 kg, and the coe?cient
of kinetic friction between the sled and the
incline is 0.59.
The acceleration of gravity is 9.81 m/s^2.
How far up the incline does the sled move?
Answer in units of m
So far, I have.... I think I lost somewhere around my Part two....
m = 23kg
Vo = 4.6 m/s
A = 23
u = .59
PArt one:
ma = mg sin A + umg cos A....................cross off the m's
a= g sin A + ug cos A
a = 9.8 sin 23 + .59*9.8*cos 23
a = 3.83 + 5.32
a = 9.15
Part Two: ???????????
Vf = Vo + at
Vo = 4.6 - 9.15t
t = 4.55
-or-
PArt Two-A:??????????
V = o
V^2 = u^2 - 2as
0=4.6^2 - 2*9.15*s
s = 1.156
Explanation / Answer
Force downward the incline = mgsin@ + u* mgcos@ = 9.15m Initial energy = 1/2 * m* 4.6^2 = 10.58m Change in energy = Work done = F*s 10.58m = 9.15m*s s = 1.156 m upward the incline