In a circus performance, a monkey is strapped to a sled and both are given an in
ID: 1904925 • Letter: I
Question
In a circus performance, a monkey is strapped to a sled and both are given an initial speed of 2.0 m/s up a 25.0Explanation / Answer
initial speed = u = 2 m/s final speed = o >> as both come to rest -------------- both are moving up mg sin 25 is acting downwards uk[mg cos 25] is acting downwards as friction is opposite to direction of motion net force (up) ma = - {mg sin 25} + {- uk mg cos 25} a (up) = - g sin 25 - uk g cos 25 = -4.322m/s^2 ================ let distance traveled be (d) UP the incline v^2 = u^2 + 2 a d 0 = 2^2 - 2 *4.322* d d = 4/2*4.322 = .462 meter