Consider the motion of a rock tied to a string of length 0.50 m. The string is s
ID: 2182186 • Letter: C
Question
Consider the motion of a rock tied to a string of length 0.50 m. The string is spun so that the rock travels in a vertical circle as shown in the figure below. The mass of the rock is 1.5 kg, and it is twirling at constant speed with a period of 0.32 s.(b) What is the total force on the rock directed toward the center of the circle? (Enter the magnitude only.)
N
(c) Find the tension in the string when the rock is at the top and when it is at the bottom of the circle. (Enter magnitudes only.)
at the top N
at the bottom N
Explanation / Answer
b) v = 2r /T = 9.82 m/s
Fc = mv^2 /r = 289.15 N
c) at top : T = Fc - mg = 274.43 N
bottom = T = Fc + mg = 303.865 N