Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Block 1 has mass m1 = 457 g, block 2 has mass m2 = 487 g, and the pulley, which

ID: 2188880 • Letter: B

Question

Block 1 has mass m1 = 457 g, block 2 has mass m2 = 487 g, and the pulley, which is mounted on a horizontal axle with negligible friction, has radius R = 5.13 cm. When released from rest, block 2 falls 73.4 cm in 5.12 s without the cord slipping on the pulley. What is the magnitude of the acceleration of the blocks? What is tension T2? (T2 is the tension in the rope on the same side as block 2) What is tension T1? (T1 is the tension in the rope on the same side as block 1) What is the magnitude of the pulley's angular acceleration? What is the magnitude of the pulley's angular acceleration?

Explanation / Answer

It is a method which will be followed to solve this question Force acting down the plane = mg sin28 = 170 x 9.8 x sin 28 = 782.1 N Force acting up the plane = 1419 N Net force acting up the plane, F = 1419 - 782.1 = 636.9 N As the net force is up the plane, the resulting motion is up the plane. a = F/ m = - 636.9/170 = - 3.75 m/s2