I have tried multiple equations but I cant figure out how to solve it. I missed
ID: 2200221 • Letter: I
Question
I have tried multiple equations but I cant figure out how to solve it. I missed the lecture on it so there are a few problems I dont know which variables/constants to plug in and where to plug them in. (A detailed response using the numbers and not just the equations would be extremely helpful) The human eye can detect light intensities as small as about 4 10-23 W/m2. (a) What is the corresponding electric field amplitude? ? N/C (b) Suppose the eye senses this light by detecting the force on electrons inside a photoreceptor cell within the eye. What is the electric force exerted on an electron by the electric field found in part (a)? ?N (c) How does this force compare to the weight of an electron? electric force weight of electron = Here is a webassign link to a similar problem( i dont know how to link specific one) http://www.webassign.net/v4cgi/student/practice.tpl?struct=EYAaACCcAIAEArCnCGCFEvDRAJBdEwCWBNAjDLEMAhADDxEEDiEmDfBCDdBAEsDmCVDdEQBDEDBSDAAmDDEECGEuCXAFEEDdBpAIBfvVACATDyCTCdAJzUDVCDBUBMESCPDKBvDBEbBvEmCHDGCXCLBYBsBRABDbCXEbBaDaASCHEHEaBCCeAWAtCKEjAhAEAPEEEvDADOEuCoCYBDBUBYCcElArDkDsCDCrAPBoCWEVDfDPBxAnDuEHCVEPCNBqDcEuDaCCAICwArEdAaBsCEErCrAqCeBYAiAUDaCcCyDIAnAhCcDpETABCDAHEFAwCiDaCHAaAVCcAJEHEoBfAaCaBgCFDnAwBWEEAuCYDbAlDtErAeAwzUBbBdEBArAfEBBBAdElDbBkEDEDAoATDNDHAhCFDwBnBtCrBJBvEWEYCWDJEb&UserPass;=37a93f7164fc0b5a8ee9b0ad17ec7696Explanation / Answer
E= F/q
also
E = A/2e
A = E * 2e
A= F/q * 2e
e = 8.85 x 10^-12 C/Vm = 8.85 x 10^-12 C^2/Nm^2
q = 1.6 x10^-19C
F = 1.9x10^-12 N
A = 2.1x10-4 C/m^2