An obnoxious brat assigns his 20.9-gram pet mouse Mickey the role of stunt mouse
ID: 2218912 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 20.9-gram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 75.7 N/m and is initially compressed 13.1 cm. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.03 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s2.Explanation / Answer
initial energy = 0.5 k A2 = 0.5 * 96.5 * 0.147 * 0.147
= 1.04
final kinetic energy = 0.5 m v2 = 0.5 * 0.0187 * 2.03 * 2.03
= 0.0385
m g h = (1.04 - 0.0385)
0.0187 * 9.8 * h = 1.00
h = 5.46 m