An obnoxious brat assigns his 18.9-gram pet mouse Mickey the role of stunt mouse
ID: 2240132 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 18.9-gram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 74.1 N/m and is initially compressed 14.9 cm. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.33 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s2. Assume that the mass of the spring is small enough that the spring's change in potential energy during the spring's expansion is negligible.
Explanation / Answer
0.5 kx^2 = 0.5mv^2
so V^2 = (74.1*0.149^2/0.0189)
87.04 m^2/s^2
V^2=(2.33^2+ v^2)
v^2 = 81.61
v^2 = 2gh
h = 4.159 m