Please help me with answering this question. I have all of my other hw done and
ID: 2240741 • Letter: P
Question
Please help me with answering this question. I have all of my other hw done and I'm stuck on this one.
A particle is subject to a force Fx that varies with position as shown in the following figure.
A particle is subject to a force Fx that varies with position as shown in the following figure. Find the work done by the force on the particle as it moves from x = 0 to x = 3.00 m. Find the work done by the force on the particle as it moves from x = 5.00 m to x = 9.00 m.What is the total work done by the force over the distance x = 0 to x = 15.0 m?Explanation / Answer
Work is the area under the curve,
Part A)
From 0 to 3 sec the slope of the graph is .6 (found from 3/5)
.6 = y/x = y/3
y = 1.8 N
W = .5(1.8)(3) = 2.7 J
Part B)
Work = 3(4) = 12 J
Part C)
The question is not finished, can not be answered. Post the rest in a comment and I can help, but you can see you left something out.
Part D)
W = .5(3)(5) + (3)(5) + (.5)(3)(5)
W = 30 J