Problem 7: A particular design of a voltage regulator is shown in Fig. P456. Dio
ID: 2248489 • Letter: P
Question
Problem 7: A particular design of a voltage regulator is shown in Fig. P456. Diodes D, and D,are 10-mA units; that is, each has a voltage drop of 0.7 V at a current of 10 mA. Use the diode exponential model and iterative analysis to answer the following questions: (a) what is the regulator output voltage v, with the 150 load connected? (b) Find Vo with no load. (c) With the load connected, to what value can the 5-V supply be lowered while maintaining the loaded output voltage within 0.1 V of its nominal value? (d) What does the loaded output voltage become when the 5-V supply is raised by the same amount as the drop found in (c)? (e) For the range of changes explored in (c) and (d), by what percentage does the output voltage change for each percentage change of supply voltage in the worst case? +5 V 180 D, D2 Figure P4.56Explanation / Answer
ID=(5-0.7*2)/180=0.02
A==>V2-V1=2.3*log(I2/I1)=V2=
0.7+2.3*0.025*log(0.02/0.01)=0.71731
V==>ID=(5-0.71731*2)/180=0.01981 A
VD=0.71731 V==>ID=0.01981 A==>V0=0.71731*2=1.435 V==>IL=(0.71731*2)=
150=0.00956 A==>ID=0.01981-0.00956=0.010244 A==>
V0=2*VD
2*(0.7+2.3*0.025*log(0.010244/0.01)=
a) 1.4012 V=V0
b) V0 no load=1.435 V
c) V0=1.4012-0.1=1.3012 V==>1.3012/2=0.6506 V across the diodes
V=(1.4012-1.3012)/2=0.05 V==>ID=0.1*0.01*e(V/VT)=0.00739 A
IL=1.3012/150=0.008675 A==>I=IL+ID=0.008675+0.00739=0.0161 A
180*0.0161+1.3012=4.199 V==>5 Vo;t supply can be lowered to -4.2 V
d) new voltage:(5-4.2)+5=5.8 V==>ID=(5.8*2*0.7)/180=0.02444 A
V2=V1+2.3*log(I2/I1)=0.7+2.3*0.025*log(0.02444/0.01)=0.7223 V
ID=(5.8-2*0.7223)/180=0.0242 A==>IL=(2*0.7223)/150=0.00963 A
ID=0.0242-0.00963=0.01457 A==>VD=0.7+2.3*0.025*log(0.01457/0.01)=0.7094 V
V0=2*VD=2*0.7094=1.419 V
e) (1.419-1.3012)/(5.8-4.199)=0.073 or 7.3 %