An obnoxious brat assigns his 20.7-gram pet mouse Mickey the role of stunt mouse
ID: 2251356 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 20.7-gram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 70.1 N/m and is initially compressed 14.7 cm. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.43 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s2. Assume that the mass of the spring is small enough that the spring's change in potential energy during the spring's expansion is negligible.
Explanation / Answer
M=0.0207 kg
leaving velocity => 1/2 MV2 = 1/2 kx2
V = 8.55 m/s
VCos(?) = 2.43
? = 73.5
height = V2Sin2 ?/2g = 3.43 m