Please answer fast and clearly. A circular loop in the plane of the paper lies i
ID: 2256256 • Letter: P
Question
Please answer fast and clearly.
A circular loop in the plane of the paper lies in a 3.0 T magnetic field pointing into the paper. The loop's diameter changes from 100 cm to 60 cm in 0.5 s What is the magnitude of the average induced emf? What is the direction of the induced current? Explain (Hint, how is the flux changing? If the flux is in a certain direction and it decreases, it means that the change is in the opposite direction). If the coil resistance is 0.05 Ohm, what is the average induced current?Explanation / Answer
a) emf = dflux/dt = B A/dt = 3*pi*(1^2 - .6^2)/0.5=12.06 V
b) since less flux into the page, will want its own into the page so clockwise
c) I = emf/r = 12.06/0.05=241.2 A