Please answer fast and clearly. Consider a 250-turn coil that has an area of 1 m
ID: 2256257 • Letter: P
Question
Please answer fast and clearly.
Consider a 250-turn coil that has an area of 1 m. It rotates at f=50 Hz (revolutions per second) in a 1 Tesla uniform magnetic field supplied by a rare earth magnet. As it is turning, the normal to the coil makes an angle 0 with the magnetic field. What is the angle theta in terms of the angular frequency co and time t ? (hint, omega =2 pi ) What is the flux passing through the coil at any instant in time? What is the induced EMF in the coil as a function of time? Assuming the coil has an effective resistance = 100 Ohms, find the RMS (root mean square) voltage, RMS current, and average power dissipated in the coil.Explanation / Answer
a) theta = w t
b) flux = B A cos theta = 250*1*1*sin(2*pi*50*t) = 250*sin(100 pi t)
c) emf = dflux/dt = 25000*cos(100 pi t)
d) RMS V = 25000/sqrt(2)=17678 V
RMS current = 17678/100 = 176.78 A
P = 17678*176.78=3.13E6