Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Information Given: Location:Mars 50 solar panels 2 meters by 1 meter, with the e

ID: 2259082 • Letter: I

Question

Information Given: Location:Mars
50 solar panels 2 meters by 1 meter, with the exceptional efficiency of 0.11 (that is 11% of the Sun energy reaching them will transform into electric energy).
(1 Martian Day = 1 Sol = 24hrs and 38 minutes)
Rover has a battery of 9000 Wh (1 Watt-hour = 3600 joules)

Questions: a) What is the power per square meter that the Sun provides on Mars? b) What is the electrical power generated by your 50 solar panels during the day? c) How many solar panels are needed in order to fill the battery of a rover in the 12 hours of daylight? d) A rover will "eat" about 200 Wh per kilometer. How far will a rover go with a battery full? How many hours, knowing the fact that the speed of the rover is a nice 25km/h? Information Given: Location:Mars
50 solar panels 2 meters by 1 meter, with the exceptional efficiency of 0.11 (that is 11% of the Sun energy reaching them will transform into electric energy).
(1 Martian Day = 1 Sol = 24hrs and 38 minutes)
Rover has a battery of 9000 Wh (1 Watt-hour = 3600 joules)

Questions: a) What is the power per square meter that the Sun provides on Mars? b) What is the electrical power generated by your 50 solar panels during the day? c) How many solar panels are needed in order to fill the battery of a rover in the 12 hours of daylight? d) A rover will "eat" about 200 Wh per kilometer. How far will a rover go with a battery full? How many hours, knowing the fact that the speed of the rover is a nice 25km/h?

Explanation / Answer

a)
solar power at earth 1340 watt/m^2

solar power on mars 42% 1340 = 562.8 watt/m^2

b)
total area A = 50*2*1 = 100 m^2

power obsorbed by panels = 100*562.8 = 56280 watts


power out put = 11% of 56280 = 6190.8 watts

power produced by one panel = 6190.8/50 = 123.82 watts

c)let n no of solar panels are needed

t = 12*60*60 = 43200 s

n*123.82*43200 = 9000*3600

n = 72.68 = 73 approximately 73 panels are needed.

d)distnace travelled by rover, d = 9000/200 = 45 km

time taken, t = d/v = 45/25 = 1.8 hours