Block A, of mass 180.0g, is initially at the end of a compressed spring. The spr
ID: 2262183 • Letter: B
Question
Block A, of mass 180.0g, is initially at the end of a compressed spring. The spring of force constant 240.0N/m is compressed 15.0cm from its equilibrium position. The block is released, and it moves ona surface with coefficient of friction 0.360. When block A moves 10.0cm from the spring's equilibrium position, it collides elastically with block B, of mass 125g. The coefficient of friction between the surface and block B is also 0.360.
(a) What is the speed of block A just before it hits block B?
(b) What is the speed of block B due to the collision with block A?
(c) How far does block B go before it stops?
Explanation / Answer
a)Energy conservation upto just before colllision gives
0.5kx^2=0.5mv^2 +0.36mg(x+0.1){included work done by friction for x+0.1=0.25 m}
So
0.5*240*0.15^2=0.5*0.18*v^2+0.36*0.18*9.8*0.25
So
v=5.477m/s
b)0.18*5.477=0.125v'+0.18v'' (momentum conservation)
and
v'-v''=5.477 (as e=vel. of separation/vel. of approach=1 for elastic collision)
So
v''=0.987m/s (vel of A towards right)
v'=6.465 m/s (vel of B towards right)
a=-0.36*9.8=-3.528m/s^2
v^2-u^2=2as
So
s=(0-6.465^2)/(-2*3.528)=5.92m