Block A of Figure 4 weighs 60.0 N. The static friction coefficient between the b
ID: 1438102 • Letter: B
Question
Block A of Figure 4 weighs 60.0 N. The static friction coefficient between the block and the surface where it rests is 0.25. The weight w is 12.0 N and the system is in equilibrium. Calculate the frictional force exerted on Block A. b) Determine the maximum weight w with which the system will remain in equilibrium. El bloque A de la figura 4 pcsa 60.0 N. El coeficiente de friccion estatica entre el bloque y la supertlcie donde descansa es de 0.25. El peso w es de 12.0 N y el sistema esta en equilibrio. Calculc la fuerza de friccion ejercida sobre el bloque A. b) Determine el peso miximo w con el cual el sistema permanccera en equilibrio.Explanation / Answer
a) at 450, Tsin(450)=Tcos(450)
So Th=Tv=12 N and since system in equilibrium,
f=Tv=12 N
b) n - 60 N = 0 ===========> n = 60 N
F = ms*n=0.25*60 =15 N
Since TV=Th, then maximum weight is 15 N