Block A in the figure weighs 1.80N and block B weighs 3.80N . The coefficient of
ID: 1393820 • Letter: B
Question
Block A in the figure weighs 1.80N and block B weighs 3.80N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.500
1)Find the magnitude of the horizontal force F? a necessary to drag block B to the left at a constant speed of 9.50cm/s if A rests on B and moves with it (figure a).
2)Find the magnitude of the horizontal force F? b necessary to drag block B to the left at a constant speed of 9.50cm/s if A is held at rest by a string (figure b).
3)In part (A), what is the friction force on block A?
Explanation / Answer
1)
LEt the Force be F
So, wirting the equation of motion :
F - u*mg = 0 <---- net force = 0 as it moves with constant speed
where m = m1 + m2
So, F = umg
So, F = 0.5*(1.8+3.8) = 2.8 N <------answer
2)
Writing the equation of motion of block B:
F - u*(m1+m2)*g - u*(m1*g) = 0
So, F = u*(2*m1*g + m2*g)
So, F = 0.5*(2*1.8 + 3.8) = 3.7 N <------answer
3)
friction force on A = m1*a
where a = acceleration of mass = 0
So, friction on A = 0 <--------answre