Block A in the figure below has mass 1.05kg , and block B has mass 3.25 kg. The
ID: 2092182 • Letter: B
Question
Block A in the figure below has mass 1.05kg , and block B has mass 3.25 kg. The blocks are forced together, compressing a spring S between them; then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. Block B acquires a speed of 1.25 m/s. (Figure 1)
Part A: What is the final speed of block A?
v= m/s
Part B:
How much potential energy was stored in the compressed spring?
E= J
Explanation / Answer
since whole system not outside force , momentum is conserved ,, so 3.25*1.25= 1.05*Va a) ,,,,,Va = 3.869 m/s,,,,,,(b),,,,,,,,,,,,potential enrgy stored = kinetic energyof both = 0.5(3.25*1.25^2 + 1.05*3.869^2) = 10.397 J,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,