Block A in the figure below has mass m A = 6.0 kg and is sliding down the ramp.
ID: 1706762 • Letter: B
Question
Block A in the figure below has mass mA = 6.0 kg and is sliding down the ramp. Block B has mass mB = 2.4 kg. The coefficient of kinetic friction between block B and the horizontal plane is 0.50. The inclined plane is frictionless and at angle 30°.
Block A in the figure below has mass mA = 6.0 kg and is sliding down the ramp. Block B has mass mB = 2.4 kg. The coefficient of kinetic friction between block B and the horizontal plane is 0.50. The inclined plane is frictionless and at angle 30. (a) Find the tension in the connecting cord (which has a negligible mass). 1 N (b) Find the magnitude of the acceleration of the blocks. 2 m/s2 Read the eBookExplanation / Answer
assume tension is T
mAgsin - T = mAa (1)
T- mBg = mBa (2)
add (1) and (2)
mAgsin- mBg =(mA+mB)a
a = (mAgsin- mBg)/(mA+mB) = g(mAsin- mB)/(mA+mB) = 9.8* (6.0sin30-0.5*2.4)/(6.0+2.4)
= 9.8*(3-1.2)/8.4 = 2.1 m/s2
T = mBg+mBa = 0.5*2.4*9.8 +2.4*2.1 = 16.8 N