Block A in the figure below has mass 1.00 kg, and block B has mass 3.00 kg. The
ID: 1508886 • Letter: B
Question
Block A in the figure below has mass 1.00 kg, and block B has mass 3.00 kg. The blocks are forced together, compressing a spring S between them, and the spring is held compressed by a thread connecting the two blocks. The system is initially at rest. At a given moment, the thread breaks and as a result block B acquires a speed of 5.0 m/s. What is the final velocity of block A? How many energy was stored by the spring before being released? A car in an amusement park ride travels without friction along the track shown in the accompanying figure, starting from rest at point A. If h = 65 m and the radius of the loop is 24 m, find the speed of the car at the bottom of the loop. the speed of the car at the top of the loop, the normal force exerted by the track on the car at the bottom of the loop, and the normal force exerted by the track on the car at the top of the loop. The mass of the car is 1200 kg.Explanation / Answer
m1 = 1 kg
m2 = 3 kg
v2 = 5 m/s
using conservation of momentum
m1*v1 = m2*v2
v2 = m2*v2 / m1
v2 = 3*5 / 1 = 15 m/s
(b)
using conservation of energy, we can say that
potential energy stored in the spring be equal to the sum of the kinetic energies of the two blocks
so PE = KE1 + KE2
PE = 1/2 *m1*v1^2 + 1/2 *m2*v2^2
PE = 1/2 *1*15^2 + 1/2*3*5^2
PE = 150 J
answer