Block A in the figure weighs 1.90N and block B weighs 3.90N . The coefficient of
ID: 1320672 • Letter: B
Question
Block A in the figure weighs 1.90N and block B weighs 3.90N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.500.
Figure 1: http://i.imgur.com/GWjiZTO.jpg
Part A: Find the magnitude of the horizontal force F? a necessary to drag block B to the left at a constant speed of 9.50cm/s if A rests on B and moves with it (figure a).
Part B: Find the magnitude of the horizontal force F? b necessary to drag block B to the left at a constant speed of 9.50cm/s if A is held at rest by a string (figure b).
Part C: In part (A), what is the friction force on block A?
Explanation / Answer
A)
Here , For moving the blocks with constant speed ,
F = friction
F = 0.5*(1.90+3.90)
F = 2.9 N
magnitude of the horizontal force F is 2.9 N
B)
Here , If the Block A is held at rest ,
then force needed to move must balance friction due to A also
F = 0.5*(1.9+3.9)+0.5*1.9
F = 3.85 N
magnitude of the horizontal force F is 3.85 N
c)
Here , as the relative motion is ZERO and their is no acceleration
Fricition on block A is ZERO