Block A in the figure weighs 1.60N and block B weighs 4.50N . The coefficient of
ID: 1278850 • Letter: B
Question
Block A in the figure weighs 1.60N and block B weighs 4.50N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.300.
a) Find the magnitude of the horizontal force
F? a necessary to drag block B to the left at a constant speed of 9.50cm/s if A rests on B and moves with it (figure a).
B) Find the magnitude of the horizontal force
F? b necessary to drag block B to the left at a constant speed of 9.50cm/s if A is held at rest by a string (figure b).
C) In part (A), what is the friction force on block
A?
Explanation / Answer
a) force = (m+M)g*u = (1.60+4.5)*0.3 = 1.83 N
b) force = (m+M)g*u+ mgu = (1.60+4.5+ 1.6)*0.3 = 2.41N
c)frictional force = 0