Block A in the figure weighs 1.50N and block B weighs 4.50N . The coefficient of
ID: 1320665 • Letter: B
Question
Block A in the figure weighs 1.50N and block B weighs 4.50N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.500.
Part A) Find the magnitude of the horizontal force F? a necessary to drag block B to the left at a constant speed of 4.00cm/s if A rests on B and moves with it (figure a).
The answer was 3.00 N
Part B) Find the magnitude of the horizontal force F? b necessary to drag block B to the left at a constant speed of 4.00cm/s if A is held at rest by a string (figure b).
The answer was 3.75 N
My question then is part C.
Part C) In part (A), what is the friction force on block A?
If you could write out how to solve for it as well I would really appreciate it.
Block A in the figure weighs 1.50N and block B weighs 4.50N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.500. Part A) Find the magnitude of the horizontal force F? a necessary to drag block B to the left at a constant speed of 4.00cm/s if A rests on B and moves with it (figure a). The answer was 3.00 N Part B) Find the magnitude of the horizontal force F? b necessary to drag block B to the left at a constant speed of 4.00cm/s if A is held at rest by a string (figure b). The answer was 3.75 N My question then is part C. Part C) In part (A), what is the friction force on block A?Explanation / Answer
Part C )
since force on the B is 3 N
the minimum force required for B to slide is = 1.5+4.5)*.5 = 3N
therefore Net force = 0
acceleration = 0
now if consider block A since acceleration is zero
net force on block A = 0
therefore
friction on block A = 0 N