Problem 13.13 A research submarine has a 10-cm-diameter window that is 8.5 c m t
ID: 2263422 • Letter: P
Question
Problem 13.13 A research submarine has a 10-cm-diameter window that is 8.5cm thick. The manufacturer says the window can withstand forces up to 1.0 Problem 13.13 A research submarine has a 10-cm-diameter window that is 8.5cm thick. The manufacturer says the window can withstand forces up to 1.0 A research submarine has a 10-cm-diameter window that is 8.5cm thick. The manufacturer says the window can withstand forces up to 1.0 A research submarine has a 10-cm-diameter window that is 8.5cm thick. The manufacturer says the window can withstand forces up to 1.0Explanation / Answer
change in P = density x g x h = 1000 x 9.8 x h = 9800h Pa
at sea level P = 101 kPa = 101000 Pa
at h = P =9800h + 101000
diference in P at submarine surface = 9800h + 101000 - (1 x 101325 Pa) = 9800h - 325
F = P.A
(9800h - 325 ) (pi x 0.05^2) = 1 x 10^6
h = 12992.27 m