Problem 13.15 The equilibrium constant K p for the reaction C( s )+H2O( g )???CO
ID: 852102 • Letter: P
Question
Problem 13.15
The equilibrium constant Kp for the reaction C(s)+H2O(g)???CO(g)+H2(g)
is 2.44 at 1000 K. The initial partial pressures are PH2O = 1.27atm , PCO = 1.03atm , and PH2 = 1.39atm .
Part A
What is the equilibrium partial pressure of H2O?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the equilibrium partial pressure of CO?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the equilibrium partial pressure of H2?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Problem 13.15
The equilibrium constant Kp for the reaction C(s)+H2O(g)???CO(g)+H2(g)
is 2.44 at 1000 K. The initial partial pressures are PH2O = 1.27atm , PCO = 1.03atm , and PH2 = 1.39atm .
Part A
What is the equilibrium partial pressure of H2O?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the equilibrium partial pressure of CO?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the equilibrium partial pressure of H2?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Kp= 2.44
C(s)+H2O(g)???CO(g)+H2(g)
Q= p(CO)*p(H2)/p(H2O) = (1.03)*(1.39)/1.27 = 1.127 < Kp
Hence the reaction will proceed forward towards equilibrium
C(s)+H2O(g)???CO(g) + H2(g)
1.27-x 1.03+x 1.39+x
Kp=(1.03+x)*(1.39+x)/(1.27-x)
x= 0.32
p[H2O]= 1.27 - 0.32 = 0.95 atm
p[CO]= 1.03 + 0.32 = 1.35 atm
p[H2]= 1.39 + 0.32 = 1.71 atm