Consider two point charged objects separated by a distance of 0.520 cm. The char
ID: 2271090 • Letter: C
Question
Consider two point charged objects separated by a distance of 0.520 cm. The charge on the left hand object is +31.0 ?C. The charge on the right hand object is -31.0 ?C.
What is the strength (magnitude) of the electric field due to the left hand object only at the location exactly halfway in between the two charged objects?
What is the strength (magnitude) of the electric field due to the right hand object only at the location exactly halfway between the two charged objects?
What is the strength of the net electric field due to the BOTH objects at the point halfway between the two charged objects?
What would be the force on a proton placed at the point halfway between the objects?
Explanation / Answer
1)ELECTRIC FIELD DUE TO LEFT CHARGE E1 = K*Q/R^2= 9*10^9 * 31*10^-6 /.0052^2= 41272189350 N/C TOWARDS RIGHT
2)ELECTRIC FIELD DUE TO LEFT CHARGE E2 = K*Q/R^2= 9*10^9 * -31*10^-6 /.0052^2= -41272189350 N/C TOWARDS RIGHT
3) NET ELECTRIC FIELD E= E1+E2 = 82544378700 N/C
4) FORCE ON PHOTON = 10^-33 *e *E =1.320*10^-41