For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b = 20.0 c
ID: 2272575 • Letter: F
Question
For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b = 20.0 cm, and c = 25.0 cm. Furthermore, suppose the electric field at a point
For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b = 20.0 cm, and c = 25.0 cm. Furthermore, suppose the electric field at a point 16.0 cm from the center is measured to be 3.65 times 103 N/C radially inward and the electric field at a point 50.0 cm from the center is of magnitude 152 N/C and points radially outward. From this information, find the following. (Include the sign of the charge in your answer.) the charge on the insulating sphere the net charge on the hollow conducting sphere the charge on the inner surface of the hollow conducting sphere the charge on the outer surface of the hollow conducting sphereExplanation / Answer
E.da =Qinc/Eo
so
152*4*pi*(0.5)^2*8.84*10^-12 =q
Qinc = 4.2212*10^-9
q= 4.2212*10^-9+10.3*10^-9
= 14.52*10^-9
d) 4.2212*10^-9