For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b- 20.0 cm
ID: 1791877 • Letter: F
Question
For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b- 20.0 cm, and c = 25.0 cm. Furthermore, suppose the electric field at a point 16.5 cm from the center is measured to be 3.40 x 103 N/C radially inward and the electric field at a point 50.0 cm from the center is of magnitude 152 N/C and points radially outward. From this information, find the following. (Include the sign of the charge in your answer.) Insulator Conductor (a) the charge on the insulating sphere 1.2085e-80 If the charge in the center is positive, what direction will the electric field point? C (b) the net charge on the hollow conducting sphere .2222e-9 X This is the total charge on the shell and insulating sphere combined. C (c) the charge on the inner surface of the hollow conducting sphere 1.0285e-8 What is the electric field inside the conducting shell? C (d) the charge on the outer surface of the hollow conducting sphere Need Help?edWatchExplanation / Answer
a) E = K Q / r2
Q = 3.4 * 103 * 0.1652 / 9 * 109
= -1.03 * 10-8 C
b) E = K Qtot / r2
= 152 * 0.52 / 9 * 109
= 4.22 * 10-9 C
Qnet = (4.22 * 10-9) - (-1.03 * 10-8)
Qnet = 1.45 * 10-8 C
c) charge on inner surface = 1.03 * 10-8 C
d) charge on outer surface = 4.22 * 10-9 C