For the configuration shown in the figure below, suppose a=5.00cm, b=20.0cm, and
ID: 582054 • Letter: F
Question
For the configuration shown in the figure below, suppose a=5.00cm, b=20.0cm, and c=25.0cm. Furthermore, suppose the electric field at a point 12.0cm, from the center is measured to be 3.40*10^(3) N. Radially inward and the electric field at a point 50.0 cm from the center is of magnitude 170 N/C and points radially outward. From this information, find the follwing. (Include the sign of the charge in your answer.)
A) the charge on the insulating sphere? C
B) the net charge on the hollow conducting sphere? C
C) the charge on the inner surface of the hollow conducting sphere? C
D) the charge on the outer surface of the hollow conducting sphere? C
Explanation / Answer
part a )
by gauss law
E1 = kq/r1^2
q_insulator = E1*r1^2/k
q_insulator = -5.44 x 10^-9 C ( - sign for electric field direction )
part b )
E2 = kq/r2^2
q_total = r2^2*E2/k
q_total = +4.72 x 10^-9
q_condutor = q_total - q_insulator
q_conductor = 10.16 x 10^-9 C
part c )
charge on the inner surface of conductor must be equal and opposite in sign to that of the total charge on the insulator
q_inner surface = +5.44 x 10^-9 C
part d )
the charge on outer surface of the conducting sphere must be the balance of the total charge on this sphere
q_outer surface = 4.72 x 10^-9 C