The figure is an overhead view of a 14.1 kg tire that is to be pulled by three h
ID: 2284177 • Letter: T
Question
The figure is an overhead view of a 14.1 kg tire that is to be pulled by three horizontal ropes. One rope's force (F1 = 50.0 N) is indicated. The forces from the other ropes are to be oriented such that the tire's acceleration magnitude a is least. (a)What is the magnitude of the acceleration?
(b)Orient the other two forces F2 and F3 so that the magnitude of the resulting acceleration of the tire is least, and find that magnitude if F2 = 30.0 N and F3 = 10.0 N;
i-component of F3 ?
j-component of F3 ?
What is the magnitude of the acceleration?
(c)Orient the other two forces F2 and F3 so that the magnitude of the resulting acceleration of the tire is least, and find that magnitude if F2 = 30.0 N and F3 = 30.0 N;
i-component of F2 ?
i-component of F3 ?
j-component of F2 ?
j-component of F3 ?
What is the magnitude of the acceleration?
Explanation / Answer
(a) Since F2+F3=40 N < F1, the two forces have to both act opposite to F1. The resultant force and acceleration resultant force is 10 N and the acceleration 10 N/14.1 kg = 0.709m/s