Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long uniform line of charge has charge per unit length 4.74 ? C/m and lie

ID: 2287500 • Letter: A

Question

A very long uniform line of charge has charge per unit length 4.74?C/m and lies along the x-axis. A second long uniform line of charge has charge per unit length -2.46?C/m and is parallel to the x-axis at y1 = 0.404m .

What is the magnitude of the net electric field at point y2 = 0.218m on the y-axis?

What is the direction of the net electric field at point y2 = 0.218m on the y-axis?

What is the magnitude of the net electric field at point y3 = 0.620m on the y-axis?

What is the direction of the net electric field at point y3 = 0.620m on the y-axis?

Explanation / Answer

A line of charge having charge per unit length=p1= 4.74 uC/m lies along the x-axis.

A second line of charge has charge per unit length=p2= -2.46 uC/m and is parallel to the x-axis at y1= 0.404m .

point y2= 0.218 m on the y-axis

y2 is between the lines.As one is +ive and the other is - ive, the field will be added up,it will be towards second -ive line

E =2k[ p1/r1 + p2/r2 ]

E =2*9*10^9[ 4.74 *10^-6/0.218 +2.46 *10^-6 /0.186 ]

E =18*10^3[ 4.74 /0.218 +2.46 /0.186 ]


E =18*10^3[ 34.968 ]

E =6.294*10^5 N/C
_____________________
2-)The direction of the net electric field at point y2= 0.218m on the y-axis is along +y-axis
_________________________
3-) point y3= 0.620m on the y-axis

At y3, the field are in opposite direction, the field due to positive is less than field due to negative

Total field will be difference of two fields

E =2k[ p1/r1 - p2/r2 ]

E =18*10^3[ 4.74 /0.620 - 2.46 /0.216 ]



E = -18*10^3[ 3.74]

E = 6.7*10^4 N/C
3-) the magnitude of the net electric field at point y3= 0.620m on the y-axis is 6.7*10^4 N/C


4-) The direction of the net electric field at point y3 = 0.620m on the y-axis is -y-axis