In the figure below, one block has mass M = 500.00 g, the other has mass m = 460
ID: 2294907 • Letter: I
Question
In the figure below, one block has mass M = 500.00 g, the other has mass m = 460.00 g, and the pulley, which is mounted in horizontal frictionless bearings, has a radius of 5.0000 cm. When released from rest, the more massive block falls 84.900 cm in 2.4700 s (without the cord slipping on the pulley, do not treat the pulley as a uniform disk). (Give your answers to five significant figures. Use these rounded values in subsequent calculations.)
(a) What is the magnitude of the block's acceleration?
WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures
m/s2
(b) What is the tension in the part of the cord that supports the heavier block?
WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures
N
(c) What is the tension in the part of the cord that supports the lighter block?
WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures.
N
(d) What is the magnitude of the pulley's angular acceleration?
WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures.
rad/s2
(e) What is its rotational inertia? (Give this answer to three significant figures.)
WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures.
kg Ý· m2
Explanation / Answer
Solution:
(a) s = 1/2 at