Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Steam with 80% quality is being used to heat a 40% total solids tomato pure?e as

ID: 2299271 • Letter: S

Question

Steam with 80% quality is being used to heat a 40% total solids tomato pure?e as it flows through a steam injection heater at a rate of 400 kg/h. The steam is generated at 169.06 kPa and is flowing to the heater at a rate of 50 kg/h. If the specific heat of the product is 3.2 kJ/(kg K), determine the temperature of the product leaving the heater when the initial temperature is 50*C. Determine the total solids content of the product after heating. Assume the specific heat of the heated pure?e is 3.5 kJ/(kg *C).

Anwsers shoud be: (Temp of outlet = 112.2 *C, product Total Solid is 35.56%)

Explanation / Answer

Let us write balance mass equation We assume mass in = mass out mass of the puree + mass of the steam= mass of the (puree+steam) 400+50 =450 kg in one hour. energy equation. mass of the puree .specific heat.initial temp.(in)+mass of steam.latent heat of steam = mass of the (steam+puree). specific heat .temp (out) 400 x 3.2 x 50 +50 x 2260 =450 x 3.5 x T_out Temp.out=112.38 deg cent. Solid content= ((.4 x 400)X 100}/450 =35.56 %