Problem 5: An alpha particle, traveling at a speed of v = 1.3 x 10 5 m/s, enters
ID: 2299593 • Letter: P
Question
Problem 5: An alpha particle, traveling at a speed of v = 1.3 x 105 m/s, enters a region of constant magnetic field of strength B = 1.8 T as shown in the figure. The direction of B is out of the image. The alpha follows a path that is a circular arc of radius r.
Part (a) In atomic mass units, what is the mass m of an alpha particle?Part (b) In units of elementary charge e, what is the electric charge q of an alpha particle?
Part (c) In meters, what is the radius of curvature r of the path taken by the alpha particle?
Explanation / Answer
1. in amu mass of alpha particle = 4.00151 amu
2. q= +2*1.6*10^-19
3. r= mv/qB = 4.00151*1.66*10^-27 *1.3*10^5 /(2*1.6*10^-19*1.8)
r=1.5 mm