Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 1: The period of oscillation for a mass-on-a-spring system is 0.35 s. I

ID: 2300861 • Letter: Q

Question

QUESTION 1: The period of oscillation for a mass-on-a-spring system is 0.35 s. If m = 3.9 kg, what is the spring constant of the spring?

QUESTION 2: The position of a mass-on-a-spring oscillator is given by y = A sin(20t),where the value of t is in seconds and A = 0.29 m.

a) What is the maximum kinetic energy of an oscillator of mass 1.6 kg?

b) Suppose the amplitude is increased so that the maximum kinetic energy is doubled. What is the new value of A?

QUESTION 3:

a) A thick copper wire of length 11 m is observed to stretch 0.12 cm. What is the strain?

b) A thick copper wire of length 11 m is observed to stretch 0.12 cm. What is the strain?

QUESTION 4: The steel cylinder in the figure A below is replaced by a steel tube (figure B). The outer radius of the tube is R1 = 3.4 cm, length is L = 13 cm, and the inner radius is R2 = 1.7cm. If the compressive force is F = 5450 N, by what amount ?L is the tube compressed?

Explanation / Answer


Q1) K = m*W^2 = m*(2*pi/T)^2 = m*4*pi^2/T^2 = (3.9*4*3.14^2/(0.35^2)
K = 1255.58988 N/,m

Q2)

a) KEmax= 0.5*K*A^2 = 0.5*1255.58988*0.29^2 = 52.79755 J

b) KE2 = 2KE1

0.5*K*A2^2 = 2*0.5*K*A1^2

A2^2 = 2*A1^2

A2 = A1*?2 = 0.41 m

Q3) strain = dL/L = (0.12*0.01)/11 = 109.09091*10^-6