Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An infinite sheet of charge is located in the y-z plane at x -0 and has uniform

ID: 2303577 • Letter: A

Question

An infinite sheet of charge is located in the y-z plane at x -0 and has uniform charge denisity o, . 0.2 pC/m2. Another infinite sheet of charge with uniform charge density ?2-0.53 ?/m2 is located at x c-31 cm.. An uncharged infiniteP conducting slab is placed halfway in between these sheets ( i.e., between x-13.5 cm and x 17.5 cm) What is Ex(P), the x-component of the electric field at point P, located at (x,y) (6.75 cm, 0)? You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 9 more submissions for this question. What is ?a, the charge density on the surface of the conducting slab at x 13.5 cm? You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 9 more submissions for this question. What is V(R) V(P), the potentital difference between point P and point R, located at (x,y) (6.75 cm, -17.5 cm) You currently have O submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. What is V(S) V(P), the potentital difference between point P and point S, located at (x,y) (24.25 cm, -17.5 cm)? You currently have O submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. O5 What is Ex(T), the x-component of the electric field at point T, located at (x,y) (37.75 cm,-17.5 cm)

Explanation / Answer

given that -  ?1 = 0.2 ?C and  ?2 = -0.53 ?C

1. electric field depend on only charge density not on distance so,

EX (p) =  (?1 - (- ?2) )/2*eo = 4.12 E4 N/C

2. inside conducting slab : E = 0 = ?1/2*eo +  (-?a)/2*eo -  ?a/2*eo -  (-?2)/2*eo

2*?a = (?1 + ?2 )

  ?a = 0.365 ?C

3. potential difference will depeend on only x not y distance so

vp-r = 0

4. Vs -p =  4.12 E4* ((24.25 - 6.75) - 4) = 5.56 E5 volt