Constants Part A Tarzan has foolishly gotten himself into another scrape with th
ID: 2304986 • Letter: C
Question
Constants Part A Tarzan has foolishly gotten himself into another scrape with the animals and must be rescued once again by Jane. The 60 0 kg Jane starts from rest at a height of 5.50 m in the trees and swings down to the ground using a thin, but very rigid, 32.0 kg vine 9.00 m long. She arrives just in time to snatch the 72.0 kg Tarzan from the jaws of an angry hippopotamus. What is Jane's (and the vine's) angular speed just before she grabs Tarzan? 2.03 rad/s Submit x Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining Part B just after she grabs him? rad/s | ?- 11.0062 Submit x Incorrect: Try Again; 9 attempts remainingExplanation / Answer
(A) Applying energy conservation,
PEi + KEi = PEf + KEf
m g h + 0 = 0 + I w^2 / 2
(60 x 9.8 x 5.50) = ((60 x 9^2) + (32 x 9^2 / 3)) w^2 / 2
w = 1.063 rad/s
(B) Applying angular momentum conservation,
Li = Lf
Ii wi = If wf
((60 x 9^2) + (32 x 9^2 / 3))(1.063) = (((60 + 72) 9^2) + (32 x 9^2 / 3)) w
w = 0.527 rad/s
(C) Energy conservation,
I w^2 /2 = m g h
(((60 + 72) 9^2) + (32 x 9^2 / 3)) (0.527^2)/2 = ((60 + 72)(9.8)(h))
h = 1.24 m