The following account balances were taken from ABC Company\'s unadjusted trial b
ID: 2333557 • Letter: T
Question
The following account balances were taken from ABC Company's unadjusted trial balance at December 31, 2020: ABC Company has not yet recorded adjusting entries related to the following two items: (1) $11,000 of supplies were used up during 2020 . (2) ABC Company has provided services to a customer totaling $14,000 as of December 31, 2020. However, the customer has not yet paid ABC Company. Calculate the net income reported by ABC Company for 2020 after the appropriate adjusting entries have been recorded and postedExplanation / Answer
Calculation of Net income
Revenue:
sales [95000 + 14000] 109000
rental 46000 = 155000
less: cost of goods sold = 52000
Gross profit = 103000
less: expenses
supplies expense 11000
insurance expense 21000
wage expense 38000
income tax expense 12000 = 82000
Net income = $21000
Note:- Adjusting entries are as follows :
1 Supplies expense 11000 To Supplies 11000 2 Accounts receivable 14000 To sales revenue 14000