Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question #1:A motorboat heads upstream on a river that has a current of 3 MPH. T

ID: 2360987 • Letter: Q

Question

Question #1:A motorboat heads upstream on a river that has a current of 3 MPH. The trip upstream takes 5 hours, while the return trip takes 2.5 hours. What is the speed of the motorboat? (Assume motorboat maintains a constant speed.) Question #2:An adjustable water sprinkler that sprays water in a circular pattern is placed at the center of a square field whose area is 1250 square feet. What is the shortest radius setting that can be used if the field is to be completely enclosed within the circle?

Explanation / Answer

sing distance = speed x time and speed = V+v going with the current and V-v going against the current (Vis boat speed, v is current speed) upstream: D=(V-3)5 = 5V-15 downstream: D=(V+3)2.5=2.5V+7.5 since D is the same, 2.5V+7.5=5V-15 2.5V=22.5 or V=9 second one... you want to find the radius of the circle that will circumscribe the square...draw the diagram of this circle and you should see that its radius is sqrt[625^2+625^2]