The company wishes to raise $100 million by issuing stock.The current market pri
ID: 2371998 • Letter: T
Question
The company wishes to raise $100 million by issuing
stock.The current market price is $15
per share, however, if issued the price will drop to $12.50 per
share. How many shares will need to be
issued if under writing is 5% per share?
If there are currently 600,000 shares outstanding, with an EPS of
.25 cents per share, how will this affect the EPS if net income
remains unchanged? If the company has a
standard practice of paying a dividend of .10 cents per share, once
a year, what will be the change in dividends
paid?Assuming an effective tax rate of
30% what would be the tax savings?Â
Explanation / Answer
Issue price $15
Underwriteing is 5% per share
So Net proceed per share = 15*(1-5%) = 14.25
So No of shares to be issued =100,000,000/14.25 = 7,017,544 shares ..........Ans (a)
Current EPS = 0.25 for 600,000 shares
SO Total Earning = 600000*0.25 = $150,000
Total No of shares = 600,000+7,017,544 = 7,617,544
SO New EPS = $150,000/7617544 =0.020 cent per share
...Ans (b)
Payout Ratio = DIv/EPS = 0.10/0.25 = 40%
So New Div will be EPS*Pyout ratio = 0.020*40%
= 0.008cent per share
Taxes have no impace on Div etc. They are used only when Debt is raised.