Prepare journal entries . Kevin and Gloria got together with the documentation a
ID: 2375791 • Letter: P
Question
Prepare journal entries .
Kevin and Gloria got together with the documentation and began to review the long-term asset activities. On January 15, 20x7, the company disposed of a stamping machine. The machine was originally purchased on January 15, 20x0 for $84,000. The machine was estimated to have a useful life of 10 years with a zero salvage value. (Note: Gray & Greene use a straight-line method of depreciation for all long-term assets unless otherwise noted.) No effort was made to sell or trade the machine because the machine was broken beyond repair. $100 was also paid to a salvage company to disassemble and remove the machine from the plant.
Explanation / Answer
Dep using SLN = (Cost-salvage)/Life = 84000/10 = 8400 per year
So from 20x0 to 20x7, ie 7 Yrs. Accum dep = 7*8400 = 58800
So book value = Cost - Accum Dep = 84000-58800 = 25200
So Loss on Disposal = 25200
Jourmnl entry is
15Jan 20x7 Accum Dep Cr 58800
Loss on Sale Cr 25200
Disposal exp Dr 100
Machine A/C Cr 84000
Cash Cr 100