Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Prepare journal entries (2) The next activity occurred on February 1, 20x7. A mo

ID: 2375792 • Letter: P

Question

Prepare journal entries

(2) The next activity occurred on February 1, 20x7. A molding machine was purchased for $247,000. The machine cost an additional $10,000 to have it shipped to the plant. Once on location, the company had $5,000 in installation and operating costs before the machine was ready to begin full operation. Two employees went to a one-day training school to learn how to operate the new machine at a cost of $1,400. The molding machine has an 8-year useful life and a salvage value of $22,000.   The company paid cash for the shipping, installation, and training charges plus $25,000 for the machine. The balance due on the machine was set up with a note payable.

(3) On March 1, 20x7, a cutting machine was traded in for a similar new computerized cutting machine. The old machine, which originally cost $130,000, had been at the company since January 1, 20x1 and had 1 year and 10 months of useful life remaining. The salvage value of the old machine was estimated at $10,000, but the company received $36,000 as a trade in value. The new machine cost $280,000, which included delivery and installation. The new machine has an expected life of 10 years at which time it could probably be sold for $40,000. The company made a down payment of $20,000 and signed a five year note payable for the balance due.

Explanation / Answer

2. Book value of Machine = cost + shipping+Instalaation+Training

= 247000+10000+5000+1400

= $263,400


AMount paid in Cash = 10000+5000+1400 + 25000 = 41400


So Note payable = Book value - AMt paid in cash

= 263400-41400 = 222000


So Journal entry will be


1Feb 20x7 Molding machine Dr 263400

Cash Cr 41400

Note Paybale Cr 222,000

============================================

(3) New machne cost 280,000

DOwn paymnet 20,000

SO Note payable 260,000 for 5 Yrs


Old machine cost 130,000

Life = 1Janx1 to Mar1 20x7 + 1Y 10M = 6Y 2M+1Y 10M = 8Y

Dep using sln = (Cost-salvage)/life = (130000-10000)/8

is Dep rate = 15000

So Dep in 6Y2M = 6*15000 + 15000*(2/12) = 92500

SO Book value on 1Marx7 = 130000-92500 = 37500

Trade in value 36000

SO Loss in Trade in 1500


SO Journal entry will be


1Mat 20x7 New Machne Dr 280,000

Accum Dep Old Machine Dr 92500

Loss in Trade in Dr 1500

Trade In value Dr 36000

Old Machine Cr 130,000

Cash Cr 20000

Note Paybae Cr 260,000