The company is in the process of preparing a cash budget and must determine the
ID: 2379640 • Letter: T
Question
The company is in the process of preparing a cash budget and must determine the expected cash collections by month. To this end, the following information has been assembled:
Assume that the accounts receivable balance on July 1 was $65,000. Of this amount, $47,000 represented uncollected June sales and $18,000 represented uncollected May sales. Given these data, the total cash collected during July would be:
Mitchell Company had the following budgeted sales for the last half of last year: Mitchell Company had the following budgeted sales for the last half of last year: The company is in the process of preparing a cash budget and must determine the expected cash collections by month. To this end, the following information has been assembled: Assume that the accounts receivable balance on July 1 was $65,000. Of this amount, $47,000 represented uncollected June sales and $18,000 represented uncollected May sales. Given these data, the total cash collected during July would be:Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Cash Collected in July
Cash Sales = 70000
Credit Sales (July) Collected in July Itself = 170000*.50 = 85000
Credit Sales (June) Collected in July
Total Credit Sales (June) = 47000/.50 = 94000 (since 50% must have been collected in the month of June)
Credit Sales (June) Collected in July = 94000*.40 = 37600
Credit Sales (May) Collected in July = 18000
Total Cash Collected in July = 70000 + 85000 + 37600 + 18000 = 210600
Answer is 210600.
Thanks.